Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Switch sau splitter?

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
vldsnz97

vldsnz97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 22.04.2018
Salutare, am cumpărat un splitter vga ca să am și tv-ul și monitorul conectat la pc. Numai ca splitter ul nu e bun, mi s-a recomandat ca ar trebui un splitter cu alimentare. Acum ma întreb, sa iau un splitter cu alimentare sau un switch? Cel din urma e mai ieftin și nu necesita alimentare

#2
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Iar ai aparut, cu spliterul tau? Deschizi zilnic un subiect cu tema asta, fara sa zici ce anume vrei sa faci cu cele doua monitoare.

#3
vldsnz97

vldsnz97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 22.04.2018
Nu înțeleg de ce te legi asa de mine. Am mai deschis un subiect doar despre acel splitter, acum e vorba despre altceva. Vreau sa folosesc tv-ul pe post de monitor câteodată

#4
Sephh

Sephh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 688
  • Înscris: 28.04.2006
La mine merge cu un splitter normal, am dat vreo 40 de lei pe el, insa ambele iesiri sunt hdmi. TV-ul are cablu cu mufa hdmi si placa video tot hdmi.
Cred ca exista si convertoare vga hdmi pentru monitor.

#5
vldsnz97

vldsnz97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 22.04.2018
Am convertor, pentru ca tv-ul are hdmi, dar nu mai vreau sa scot cablul vga din monitor și sa îl pun la convertor

Acesta e splitterul, dar nu funcționează, pe montior îmi scrie out of range

Attached Files


Edited by vldsnz97, 23 July 2018 - 23:01.


#6
Sephh

Sephh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 688
  • Înscris: 28.04.2006
Eu am asta:

[ https://assets.kogan.com/files/IT_hardware_products/CBAT-HDMI-TO-HDMIX2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Vine mufa tata in placa video hdmi, o mufa mama pleaca din splitter in tv, celalalt in monitor. Tu daca la monitor ai vga si nu hdmi, iti trebuie un convertor vga hdmi, e posibil sa exista cabluri directe care la un capat are vga si in cealalta parte hdmi.

Placa video are hdmi?

Edited by Sephh, 23 July 2018 - 23:06.


#7
vldsnz97

vldsnz97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 22.04.2018
Nu, are doar un vga, monitorul tot vga, doar televizorul e hdmi dar am convertor, mie îmi trebuie un splitter vga sau un switch

Edited by vldsnz97, 23 July 2018 - 23:12.


#8
Sephh

Sephh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 688
  • Înscris: 28.04.2006
E posibil si tv-ul sa aiba vga, il bagi direct in splitter-ul care il ai, iei un cablu vga mai lung daca nu ajunge.

#9
vldsnz97

vldsnz97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 22.04.2018
Tv-ul nu are vga, doar hdmi

#10
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
De ce ai cumparat acel cablu primitiv și nu un HDMI/DVI/DP? Ești limitat la o conexiune exclusiv analogică?

#11
vldsnz97

vldsnz97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 22.04.2018
Da, monitorul are doar vga, pc-ul vga

#12
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Nu mă înțelegi, pc-ul are DOAR VGA? Nu mai are niciun alt output?

#13
vldsnz97

vldsnz97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 22.04.2018
Doar vga
Dacă avea și altceva era  mai bine :))

Edited by vldsnz97, 24 July 2018 - 00:19.


#14
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Dacă e atât de vechi nu merită să iei acel cablu, adică mai bine schimb pc-ul sau pun o păstaie de radeon 6450 sau un gt 210 ca să am imagine pe 2 monitoare cel puțin (cu radeon, poți ajunge la 4 displayuri).
https://www.okazii.r...x-10-a197413123

Gen o ieftineală d-asta ce costă cât un pachet de țigări. De curiozitate, poți posta specificațiile sistemului tău? Sunt foarte curios ce sisteme s-au vândut doar cu VGA (dacă e un sistem din ultimii 10 ani).

#15
vldsnz97

vldsnz97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 22.04.2018
e un pc cam din 2012, l-am luam ca pe cel mai ieftin de atunci, vreo 800 parca a costat, am sa ma uit maine la specificatii
dar iata ce imi da la conectare prin acel splitter
IMG_20180719_181914.jpg
iar pe splitter scrie low voltage

Nu vreau sa imi iau o placa video sau sa schimb pc-ul deocamdata
Ma gandeam sa iau un switch sau splitter de genul:[ http://prntscr.com/ka52wq - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
http://prntscr.com/ka52wq
http://prntscr.com/ka53f6

[ http://prntscr.com/ka52wq - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#16
derutatu667

derutatu667

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 27.11.2007
Nu e posibil ce vrei tu. Daca monitorul are doar vga iar tv-ul doar hdmi cel mai ieftin switch, splitter , adaptor, zii cum vrei, este o  alta placa video  care sa aiba vga  + hdmi.   Cred ca gasesti placi video care sa corespunda si cu 50 lei...

#17
vldsnz97

vldsnz97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 22.04.2018
Am zis mai sus, la tv ma conectez deja printr-un convertor vga-hdmi, dar m-am saturat sa mut cablul din monitor la convertor, vreau sa fiu conectat  la ambele

#18
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,959
  • Înscris: 24.04.2013
Inainte de a cumpara altceva incearca sa alegi explicit in ‘Display properties’ un mod (refresh rate + rezolutie) suportat [si] de monitor. In mod normal aceasta alegere se face automat(*), dar probabil driverul de la placa video se incurca din cauza splitter-ului (sau splitter-ul nu alege corect ce e suportat in comun de cele doua) si alege prost.
(*) Este un protocol numit DDC (‘Display Data Channel’)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate